خانه » عکس پروفایل » اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی

اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی

در این پست از سایت پیکپرو شعر چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی را برای شما عزیزان قرار دادیم.
یکی از شعرهای محبوب و زیبا برای روز چهارشنبه سوری شعر زردی من از تو و سرخی تو از من می باشد . این شعر معنی و مفهوم زیادی دارد . در ادامه از سایت عکس نوشته معنی و مفهوم شعر زیبای زردی من از تو و سرخی تو از من رو قرار دادیم.

شعر زیبای زردی من از تو و سرخی تو از من رو تقدیم می کنیم به شما هواداران همیشگی سایت عکس نوشته …

F7658D0E 28AD 440F B404 93E111615185 - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی0908B5EE E480 4044 B0E0 6BAAA32C0EF4 - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنیCEFAB30C EB17 4605 8F90 A3496676B80D - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی9A0D56DC 2C87 4755 9226 C9A2E6418332 - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی97DEA3F9 DAA8 42DF B6EF 40029D0236B4 - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی76F0E4DE 9B3E 4673 ABF3 B00A7D971ECC - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی9F6800D9 6AE3 43B5 BB74 1DE4B331ADA0 - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی8315F98A 769E 40D3 83A5 218598CBDED8 - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنیEA0FA0E7 7DF3 4200 AD5E F7790BD05802 - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی9D86C67C 7A3A 409B AD3A C1DE1F8FE67E - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنیCD0D5E63 7775 40BB AF76 3F70B65BB98E - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنیDFF3036C 4B6A 4B15 AEC1 21ADB5384F3B - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی0659E6AE D2A8 4402 9DB8 4AED23E0920D - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی5E1F5FBB 46E1 4E54 9EA5 49AC6157424E - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی5C0F0E7C 5AFF 40EF A91D 48EF807058C2 - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی

چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی 500x307 - اشعار جدید چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی

شعر چهارشنبه سوری زردی من از تو سرخی تو از من با معنی

یکی از آئینهای سالانه ایرانیان چهارشنبه سوری یا به عبارتی دیگر چارشنبه سوری است.
ایرانیان آخرین سه شنبه سال خورشیدی را با بر افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می‌روند.
 چهارشنبه سوری، یک جشن بهاری است که پیش از رسیدن نوروز برگزار می‌شود.مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی‌را برگزار می‌کنند که ریشه اش به قرن ها پیش باز می‌گردد.
 
مراسم ویژه آن در شب چهارشنبه صورت می‌گیرد برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن نیز بچه ها آتش های بزرگ می‌افروزند و از روی آن می‌پرند و ترانه (سرخی تو از من، زردی من از تو ) می‌خوانند.
 
ظاهرا مراسم چهارشنبه سوری برگرفته از آئینهای کهن ایرانیان است که همچنان در میان آنها و با اشکال دیگر در میان باقی بازماندگان اقوام آریائی رواج دارد. 
 
بخش كردن ماه به چهار هفته در ایران،پس از ظهور اسلام است و شنبه و یك شنبه و دوشنبه و……..نامیدن روز های هفته از زمان رواج آن.شنبه واژه ای سامی‌و درآمده به زبان فارسی و در اصل “شنبد” بوده است.
 “سور “در زبان و ادبیات فارسی و برخی گویش های ایرانی به معنای “جشن”،”مهمانی”و “سرخ” آمده است 
 
مراسم چهارشنبه سوری  
 
بوته افروزی  
 
در ایران رسم است كه پیش از پریدن  آفتاب، هر خانواده بوته های خار و گزنی را كه از پیش فراهم كرده اند روی بام یا زمین حیاط خانه و یا در گذرگاه در سه یا پنج یا هفت «گله» كپه می‌كنند. با غروب  آفتاب و نیم تاریك شدن آسمان، زن و مرد و پیر و جوان گرد هم جمع می‌شوند و بوته ها  را آتش می‌زنند. در این هنگام از بزرگ تا كوچك هر كدام سه بار از روی بوته های  افروخته می‌پرند، تا مگر ضعف و زردی ناشی از بیماری و غم و محنت را از خود بزدایند  و سلامت و سرخی و شادی به هستی خود بخشند. مردم در حال پریدن از روی آتش ترانه هایی  می‌خوانند.
 
زردی من از تو، سرخی تو از من 
غم برو شادی بیا، محنت برو روزی بیا 
ای شب چهارشنبه، ای كلیه جاردنده، بده مراد بنده 
 
خاکستر چهارشنبه سوری، نحس است، زیرا مردم هنگام پریدن از روی آن، زردی و ییماری خود را، از راه جادوی سرایتی، به آتش می‌دهند و در عوض سرخی و شادابی آتش را به خود منتقل می‌کنند. سرود “زردی من از تو / سرخی تو از من”
هر خانه زنی خاكستر را در خاك انداز جمع می‌كند، و آن را از خانه بیرون می‌برد و در سر چهار راه، یا در آب روان می‌ریزد. در بازگشت به خانه، در خانه را می‌كوبد و به  ساكنان خانه می‌گوید كه از عروسی می‌آید و تندرستی و شادی برای خانواده آورده است.
در این هنگام اهالی خانه در را به رویش می‌گشایند. او بدین گونه همراه خود  تندرستی و شادی را برای یك سال به درون خانه خود می‌برد. ایرانیان عقیده دارند كه با افروختن آتش و سوزاندن بوته و خار فضای خانه را از موجودات زیانكار می‌پالایند و دیو پلیدی و ناپاكی را از محیط زیست دور و پاك می‌سازند. برای این كه آتش آلوده   نشود خاكستر آن را در سر چهارراه یا در آب روان می‌ریزند تا باد یا آب آن را با خود  ببرد. 
 
مراسم كوزه شكنی  
 
مردم پس از آتش افروزی مقداری زغال به نشانه سیاه بختی،كمی‌نمك به علامت شور چشمی، و یكی سكه دهشاهی به نشانه تنگدستی در كوزه ای سفالین می‌اندازند و هر یك از افراد خانواده یك بار كوزه را دور سر خود می‌چرخاند و آخرین نفر، كوزه را بر سر بام خانه می‌برد و آن را به كوچه پرتاب می‌كند و می‌گوید: «درد و بلای خانه را ریختم  به توی كوچه» و باور دارند كه با دور افكندن كوزه، تیره بختی، شور بختی و تنگدستی را از خانه و خانواده دور می‌كنند.    
 
همچنین گفته میشود وقتی میتراییسم از تمدن ایران باستان در جهان گسترش یافت،در روم وبسیاری از کشورهای اروپایی،روز 21 دسامبر ( 30 آذر )  به عنوان تولد میترا جشن گرفته میشد.ولی پس از قرن چهارم میلادی در پی اشتباهی كه در محاسبه روز كبیسه رخ داد. این روز به 25 دسامبر انتقال یافت
فال گوش نشینی  
 
زنان و دخترانی كه قصد ازدواج دارند، یا آرزوی زیارت و مسافرت، غروب شب چهارشنبه نیت می‌كنند و از خانه بیرون می‌روند و در سر گذر یا سر چهارسو می‌ایستند و گوش به صحبت رهگذران می‌سپارند و به نیك و بد گفتن و تلخ و شیرین صحبتكردن رهگذران تفال می‌زنند. اگر سخنان دلنشین و شاد از رهگذران بشنوند، برآمدن حاجتو آرزوی خود را برآورده می‌پندارند. ولی اگر سخنان تلخ و اندوه زا بشنوند، رسیدن به مراد و آرزو را در سال نو ممكن نخواهند دانست. 
 
قاشق زنی
 
زنان و دختران آرزومند و حاجت دار، قاشقی با كاسه ای مسین برمی‌دارند و شب هنگام در كوچه و گذر راه می‌افتند و در برابر هفت خانه می‌ایستند و بی آنكه حرفی بزنند پی در پی قاشق را بر كاسه می‌زنند. صاحب خانه كه می‌داند قاشق زنان نذر و حاجتی دارند، شیرینی یا آجیل، برنج یا بنشن و یا مبلغی پول در كاسه های آنان می‌گذارد. اگر قاشق زنان در قاشق زنی چیزی به دست نیاورند، از برآمدن آرزو و حاجت خود ناامید خواهند شد. گاه مردان به ویژه جوانان، چادری بر سر می‌اندازند و برای خوشمزگی و تمسخر به قاشق زنی در خانه های دوست و آشنا و نامزدان خود می‌روند. 
 
آش چهارشنبه سوری   
 
خانواده هایی كه بیمار یا حاجتی داشتند برای برآمدن حاجت و بهبود یافتن بیمارشان نذر می‌كردند و در شب چهارشنبه آخر سال «آش ابودردا» یا «آش بیمار» می‌پختند و آن را اندكی به بیمار می‌خوراندند و بقیه را هم در میان فقرا پخش می‌كردند. 
 
تقسیم آجیل چهارشنبه سوری 
 
زنانی كه نذر و نیازی می‌كردند در شب چهارشنبه آخر سال، آجیل هفت مغز به نام «آجیل چهارشنبه سوری» از دكان رو به قبله می‌خریدند و پاك می‌كردند و میان خویش و آشنا پخش می‌كردند و می‌خورند. به هنگام پاك كردن آجیل، قصه مخصوص آجیل چهارشنبه، معروف به قصه خاركن را نقل می‌كردند. امروزه، آجیل چهارشنبه سوری جنبه نذرانه اش را از دست داده و از تنقلات شب چهارشنبه سوری شده است. 
 
 گرد آوردن بوته، گیراندن و پریدن از روی آن و گفتن عبارت “زردی من از تو، سرخی تو از من” شاید مهمترین اصل شب چهارشنبه سوری است. هر چند که در سالهای اخیر متاسفانه این رسم شیرین جایش را به ترقه بازی و استفاده از مواد محترقه و منفجره خطرناک داده است
 
پس امیدورام دوستان عزیز با خواندن این مطالب قشنگی این رسم را با انجام كارهای خطرناك و استفاده از ترقه های خطرناك خراب نكنند 
مراسم دیگری مانند  توپ مروارید، فال گوش، آش نذری پختن، آب پاشی، بخت گشائی دختران، دفع چشم زخمها، کندرو خوشبو، قلیا سودن، فال گزفتن هم در این شب جزو مراسمات جالب و جذاب می‌باشد.
 
تحریف آیین چهارشنبه سوری 
 
یافته های پزوهشی نشان می‌دهد كه تمامی‌آیین ها و یادمان هایی كه مردم ایران در هنگامه گوناگون بر پا می‌داشتند و بخشی از آنها همچنان در فرهنگ این سرزمین پایدار شده است، با منش، اخلاق و خرد نیاكان ما در آمیخته بود و در همه آنها، اعتقاد به پروردگار، امید به زندگی، نبرد با اهریمنان و بدسگالان و مرگ پرستان، در قالب نمادها، نمایش ها و آیین های گوناگون نمایشی گنجانده شده بود.
رفتار خشونت آمیز و مغایر با عرف و منش جامعه نطیر آنچه كه امروزه تحت نام چهارشنبه سوری شاهد آن هستیم، در هیچكدام از این آیین ها دیده نمی‌شود. 
بهتر است بگوییم، كسانی كه با منفجر كردن ترقه و پراكندن آتش سلامتی مردم را هدف می‌گیرند، با تن دادن به رفتاری آمیخته به هرج و مرج روحی، آیین چهارشنبه سوری را تحریف كرده اند

🔹🔶🔸🔷🔹🔶🔸🔷

منبع : سایت پیکپرو بزرگترین سایت عکس www.picpro.ir

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است